Tipy a triky při výrobě piva Braumeister

Tipy a triky

Rádi bychom Vám předali několik našich tipů a triků,
aby pro Vás cesta k Vašemu pivu byla jednodušší.

Správně namačkaný slad

Výroba dobrého piva začíná výběrem a správným namačkáním sladu. Zde bychom vám chtěli ukázat, jak by měl vypadat dobře připravený sladový základ.

Obrázek vpravo ukazuje slad namačkaný šrotovníkem s nastavenou vzdáleností mezi válci 1,2 mm. Sladový šrot je namačkán příliš jemně, pluchy zrn jsou rozemleté, scezování sladiny bude pomalé a obtížné. To bude mít za následek nadměrnou oxidaci pivní sladiny a negativní vliv na chuťové vlastnosti piva. Pokud takto vypadá struktura Vašeho namačkaného sladu, zvětšete mírně mezeru mezi válci.

Sladový šrot namačkaný příliš jemně s nastavenou mezerou mezi válci 1,2 mm

Zde vidíte sladový šrot namačkaný s nastavenou mezerou mezi válci 1,4 mm. Takto vypadá ideálně namačkaný slad. Pluchy zrn si zachovaly svoji celistvost a vytvoří optimálně propustnou filtrační vrstvu pro scezování sladiny, která bude scezená dostatečně jemně a zároveň dost rychle na to, aby nedošlo k její přílišné oxidaci.

Sladový šrot namačkaný optimálně s nastavenou mezerou mezi válci 1,4 mm

Zde vidíte sladový šrot namačkaný s nastavenou mezerou mezi válci 1,6 mm.. Pokud po namačkání obsahuje sladový šrot celá zrna, s neporušenými pluchami, pak byl slad namačkán příliš hrubě.

Sladový šrot namačkaný příliš hrubě s nastavenou mezerou mezi válci 1,6 mm

Víko varny z nerezové oceli jako pomocný trychtýř

Víko varny z nerezavějící oceli může být skvěle použito jako trychtýř pro sypání sladového šrotu při vystírce. Takto celé sypání sladu skončí ideálně v centrálním sladovém koši. Trychtýř zabraňuje tomu, aby slad nebyl nasypán do nevhodných míst Braumeisteru a třeba nezanesl čerpadlo.